- - - - - -
sreda, 22 mart 2023
A+ R A-

INTERVJU VRHOVNOG POGLAVARA ISLAMSKE ZAJEDNICE SRBIJE, REISU-L-ULEME AKADEMIKA DR SEADA EF. NASUFOVIĆA, AGENCIJI SPUTNIK POVODOM INICIJATIVE DA VERONAUKA DOBIJE STATUS OBAVEZNOG PREDMETA

reisululema

Hoće li neko da ukine veronauku dok vrebaju lovci na duše – upozorenje Islamske zajednice Srbije

Veronauka se poslednjih godina svesno ili nesvesno gura u zadnji plan, do te mere da smo se zapitali da li je to uvod u njeno potpuno isključenje iz nastavnog programa. Istovremeno, lovci na ljudske duše vrebaju, ne dešava se zlo samo u svetu, i naši mladi su završavali fatalno. Veronauka je vrhunska preventiva od koje celo naše društvo ima korist.
Ovako za Sputnjik inicijativu patrijarha Porfirija da veronauka dobije status predmeta, a svi veroučitelji stalan posao komentariše reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije Sead ef. Nasufović.

Veronauka u Srbiji degradirana

On za Sputnjik potvrđuje da je pismo koje su predsedniku Aleksandru Vučiću i predstavnicima Vlade Srbije uputili predstavnici Crkava i verskih zajednica u našoj zemlji iznuđen potez, jer je veronauka degradirana, opšti je utisak da postoji mogućnost njenog ukidanja.
U pismu vrhu države, na koji se odgovor čeka, verski poglavari zatražili su da se, po ugledu na Uredbu iz 2001. godine, nastava organizuje na nivou odeljenja, a ne na nivou grupa, bez obzira na broj prijavljenih učenika za nastavu, kao i da se časovi održavaju istovremeno sa časovima alternativnog predmeta.

Sa interneta vrebaju sekte

"Nema svaka verska zajednica broj učenika koji bi zadovoljio kriterijum da grupa ima najmanje 15 učenika. Time bismo napravili problem, ne samo polaznicima koji su katolici ili deci jevreja, već i polaznicima dece pravoslavaca u onim školama gde je mali broj đaka. Pravo na ovu vrstu obrazovanja i vaspitanja treba da ima svaki đak. S obzirom na ono što veronauka nudi, to je vrlo važno. Kad pogledamo koliko se loših stvari dešava u svetu, koliko se lošeg i u Srbiji desi kod omladine, vidimo da je to upravo bilo sa interneta pokupljeno znanje, neprovereno. Sve češće govorimo o našoj omladini koja se zainteresovala za neku vrstu sekte, koja je u svom programu bila takva da su naši mladi ljudi fatalno završavali", podseća vođa islamske verske zajednice.
On dodaje da školski sistem mora da prepozna veronauku kao važan predmet, da svako dete mora da ima priliku da jednom sedmično pita svog veroučitelja da ga uputi šta bi mogao da čita, gde bi i šta mogao da sluša, da mu ukaže na pravu literaturu iz svoje vere.
"Mislim da bismo na taj način napravili vrhunsku preventivu od koje đaci, a i naše društvo u celini može da ima samo korist", ističe Nasufović.

I jedno dete mora da ima čas

On ističe da pravo na časove veronauke mora da ima svaka, i najmanja verska zajednica, da to pravo država mora da ispoštuje.
"Ako negde postoji jedan učenik, i tom jednom detetu treba obezbediti da se ispoštuje njegovo dostojanstvo i pravo, neka je jedan, neka ima svoj čas, neka ima svoj redovan čas".
Reis veruje da smo sazreli kao društvo, kao ljudi, da pojam religije više ne posmatramo kao nekada, kao da je to pitanje kojim se bave zaostali ili po principu, ko se time bavi - bavi se utopijama.
"Vera je sastavni deo našeg života, naša stvarnost. Ili ćemo je ponuditi na pravi način ili ćemo, ne daj Bože, ostaviti đake da se sami snalaze, da budu žrtve raznih lovaca na ljudske duše", kaže reis.

Dragoceno za međureligijski dijalog

On dodaje da je neprocenjiv uticaj uvođenja veronauke u osnovne i srednje škole za međureligijski dijalog u Srbiji, ali da vesti koje sjajno opisuju suživot u razumevanju, kroz ljubav prema bogu i bližnjem, nažalost, nisu našle svoj prostor u javnosti.
"U Novom Pazaru, Sjenici, u Tutinu imamo čest primer da nastavnici veronauke zajedno putuju jednim automobilom do škole, zajedno se vraćaju. To njihovo druženje, njihovo prijateljstvo, đaci vide, vide i građani. Imamo nekoliko primera da su naši nastavnici zajedno držali sa veroučiteljem iz Srpske pravoslavne crkve deci čas. Pa su im zajedno i pričali, da vide kako je moguće fino razgovarati, kako je moguće imati fin dijalog. Nažalost, to nije vest, vest je kad se dogodi nešto loše".
Reisu-l-ulema Islamske zajednice ističe da je veronauka u poslednjih 20 godina aktivno zbližavala sve crkve, računajući i najveću, Srpsku pravoslavnu crkvu, sve do najmanjih verskih zajednica. Ona je bila razlog čestih susreta i povoda za fine razgovore, ali i rešavanje zajedničkih problema, pa i opasnosti pred kojom su časovi veronauke u Srbiji i ljudi koji ih drže.

Takmičenje u dobru, a ne u zlu

Vođu islamske verske zajednice u našoj zemlji pitali smo i da li je optimista, da li veruje da će nadležni udovoljiti zahtevu poglavara svih crkava, da će politika razumeti veru:
"Verujem da svi ljudi koji su takmičarskog duha trebaju i nas pogledati kao jednu vrstu takmičara, s tim što je naše takmičenje svedeno na to da se takmičimo u dobru, a ne u zlu. Mi smo u našem takmičenju dali odlične rezultate", kaže reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije Sead ef. Nasufović.